wielkie litery w nazwach własnych

Mam kłopot z nazwami własnymi, np. nazwę Stowarzyszenie Pomocy Chłopskiej należy napisać od wielkiej litery (nazwa własna). Natomiast używając później tylko słowa stowarzyszenie – od jakiej litery należy je pisać w tekście?
Jeśli odwołujemy się do tej samej instutucji, organizacji, firmy itp., którą wskazaliśmy już za pomocą pełnej nazwy, to możemy główny człon nazwy podać wielką literą – funkcjonuje on wówczas jako jej skrót. Na przykład: „Cele te realizuje Stowarzyszenie Pomocy Chłopskiej, działające od roku… Siedzibą Stowarzyszenia jest…”.
Mirosław Bańko