wierzać

Dzień dobry,
w Nowym SPP PWN możemy przeczytać „wierzyć ndk VIb, wierz, podn. wierzaj”. Czy wierzaj nie pochodzi czasem od dawnego czasownika wierzać? Czy podpięcie tej odmiany do czasownika wierzyć jest zgodne z gramatyką języka polskiego?
Pozdrawiam.
Forma wierzaj istotnie pochodzi od dawnego czasownika wierzać, odmieniającego się tak jak wieszać. Z tego dawnego czasownika tylko rozkaźnik przetrwał do naszych czasów, więc słownikarze notują go czasem pod wierzyć, aby nie tworzyć hasła, które poza trybem rozkazującym nie jest już używane. Z punktu widzenia gramatyki można takie postępowanie kwestionować, ale w praktyce, w popularnym słowniku jest ono chyba dopuszczalne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski