więzy

Szanowni Państwo,
zastanawiam się, jaką formę l.poj. posiada rzeczownik więzy (w znaczeniu więzy mechaniczne, więzy holonomiczne). Prowadzący zajęcia używa formy wiąz. Czy jest ona poprawna?
Z poważaniem
Justyna
Nie słyszałem dotąd o więzach holonomicznych, nie jestem pewien, czy rozumiem, czym są więzy mechaniczne, dużo bliższe mi są więzy rodzinne, społeczne, ekonomiczne, które liczby pojedynczej nie mają. W razie potrzeby jednak można sięgnąć po słowo więź.
Wiąz to dla mnie tylko drzewo. Czy jeśli istnieją więzy holonomiczne, to istnieje też holonomiczny wiąz? Zażenowany własną niewiedzą zajrzałem do Wikipedii (niewiedzącym daje ona złudne wrażenie, że coś wiedzą) i znalazłem więzy w całej okazałości, jak z podręcznika algebry. Ale czy istnieje jeden holonomiczny wiąz – nadal nie wiem. Mogę tylko przypuszczać, że nie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski