winny i winien

Szanowni Państwo,
które sformułowanie jest poprawne: „Ktoś jest winny pieniądze” czy „Ktoś jest winien pieniądze”? Czy słowa winien i winny można stosować zamiennie, gdy mówimy o czyjejś winie, np. „On jest temu winny”?
Z wyrazami szacunku,
Michał Janczewski
Gdy mowa o czyjejś winie, ktoś może być winny albo winien. Gdy mowa o zobowiązaniach pieniężnych lub innych, ktoś jest winien, nie winny: „Jestem ci winien wyjaśnienie”. Taki przynajmniej obraz wyłania się ze słowników.
W rzeczywistości oboczność form winien/winny wkrada się także do kontekstów pieniężnych i innych dotyczących powinności, np. w NKJP na 41 przykładów zwrotu winien pieniądze przypada 12 przykładów zwrotu winny pieniądze. Na razie jednak radzę trzymać się tego, co zapisane w słownikach.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski