winogrona

Witam!
Winogrona. Oczywiście liczba mnoga. Kupujemy winogrona – to jasne. A jak nazywa się jedna kulka tego owocu? Winogron? Winne grono? Winogrono? Stawiałbym na to ostatnie, ale pewności nie mam.
Słowo winogrona rzadko jest używane w liczbie pojedynczej. Może być wówczas synonimem winorośli, czyli krzewu, albo kiści winogron, albo nawet jednego owocu. U Manueli Gretkowskiej w książce Podręcznik do ludzi znajdujemy taką kwestię: „Pjeter, wiesz co to jest winogrono? – pokazałam mu kiść owoców. – Rodzynka po liftingu”.
Mirosław Bańko, PWN