wirilistka

Szanowni Państwo, chciałabym zapytać o znaczenie słowa wirilistka – na jednej z internetowych stron tłumaczy się je jako 'ktoś, kto usiłuje upodobnić się w stylu życia i wyglądzie do mężczyzn' (https://opoka.org.pl/biblioteka/I/IP/anoreksja_pk.html, ósmy akapit)

Wirilistka jest bardzo trudna do odnalezienia w Interecie, jeszcze gorzej jest z wirylistką, choć to właśnie ta druga forma byłaby uzasadniona. Por. wyrazy wirylizacja i wirylny w Wielkim słowniku wyrazów obcych PWN – oba opisane tam jako pochodne od łacińskiego przymiotnika virilis 'męski', choć zapewne bezpośrednim ich źródłem są słowa angielskie lub francuskie.

Mirosław Bańko, PWN