witam, żegnam

Dzien dobry!
Czy grzeczną formą jest, jak młoda osoba do starszej (wiele, wiele lat) zamiast mówić dzień dobry mówi witam i przy pożegnaniu żegnam?
Pozdrawiam
Roma Łuczak
Zdecydowanie niegrzeczną. Forma powitania Witam i pożegnania Żegnam mogą być stosowane tylko przez osoby tej samej rangi pragmatycznej, tj. osoby w podobnym wieku czy na równorzędnym stanowisku, lub przez osoby wyższe rangą do osób rangi niższej. Formy te świadczą o braku dystansu między rozmówcami.
Małgorzata Marcjanik, prof., UW