województwo brzeskokujawskie

Szanowni Państwo,

jak zapisywać nazwę województwa z okresu przedrozbiorowego: brzeskokujawskie czy brzesko-kujawskie? Nazwa pochodzi od Brześcia Kujawskiego.

Z wyrazami szacunku

Pierwotnie jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, której stolicą był Brześć Kujawski, nosiła nazwę: województwo brzeskie. Była to nazwa utworzona systemowo, ponieważ w polskim słowotwórstwie od nazw dwuczłonowych, w których przymiotnik występuje po rzeczowniku, tworzymy przymiotnik tylko od rzeczownika, por. np. Gorzów Wielkopolski → gorzowski; Kazimierz Dolny → kazimierski, Strzelce Opolskie → strzelecki. Po unii lubelskiej nazwę sztucznie zmieniono na województwo brzeskokujawskie. Chodziło bowiem o odróżnienie nazwy tego województwa od nazwy województwa brzeskolitewskiego ze stolicą w Brześciu Litewskim.

Oba przymiotniki złożone, wchodzące w skład nazw województw, należy zapisywać łącznie (tj. bez dywizu): województwo brzeskokujawskie i województwo brzeskolitewskie. Oba przymiotniki są złożone z członów nierównorzędnych – człon drugi dookreśla znaczenie członu pierwszego. Podobnie zapisujemy np. nazwę istniejącego w latach 1975–1998 w Polsce województwa bialskopodlaskiego (← Biała Podlaska).

Adam Wolański