wół, bawół, piżmowół

Szanowni Eksperci,
czy poprawnie jest: spod znaku bawołu, cechy bawołu, rok bawołu, przekonać bawoła? Dziękuję i pozdrawiam,
Joanna
Wół, bawół i piżmowół mają w dopełniaczu i bierniku -u, zatem przekonać bawołu (np. aby przeszedł przez rzekę). Jeśli jednak nazywa Pani bawołem mężczyznę (mniejsza o to, dlaczego), to myślę, że bardziej naturalna byłaby końcówka -a, np. przekonać tego bawoła, aby się zaczął uczyć. Wyjątki fleksyjne są czasem eliminowane w użyciach przenośnych, por. „Myśli, że jest dorosły, że wspomina razem z tymi dwoma starymi koniami dawne czasy, a nawet że trochę łysieje” (Tadeusz Różewicz, za Małym słownikiem wyrazów kłopotliwych).
Mirosław Bańko, PWN