wolno czy trzeba?

Szanowni Państwo!
W jednej z nazapek czytamy: „Rada Języka Polskiego wprowadziła […] zasadę, że wszystkie imiesłowy przymiotnikowe z cząstką nie WOLNO [wyróżn. moje – J.B.] pisać łącznie, bez względu na ich znaczenie”. Tymczasem RJP w Uchwale ort. nr 1, a za nią Nowy słownik ort. PWN, uznaje pisownię łączną za WZORCOWĄ – a świadomą pisownię rozdzielną jedynie DOPUSZCZA.
Którego zalecenia ma przestrzegać korektor?
Pozdrawiam,
J. B.
Interpretacja orzeczenia Rady Języka Polskiego nasuwa wątpliwości, zgłaszali je zresztą też sami językoznawcy. Jakkolwiek jest, Rada nie zakazała pisowni rozdzielnej, wolno więc pisać nam i tak, i inaczej. Jeśli autor tekstu woli starszą pisownię i stosuje się do niej konsekwentnie, korektor powinien to uszanować.
Mirosław Bańko