wracać z powrotem

wracać z powrotem
4.10.2010
4.10.2010
Panie Profesorze,
chciałabym zapytać o zwrot wracać z powrotem. Oczywiście jest to pleonazm, ale czy jest to błąd? Mam wrażenie, że przynajmniej w języku potocznym można by ten zwrot uznać za poprawny?
Z poważaniem
Paulina Chechłacz
Wracać z powrotem to jeden z najbardziej znanych pleonazmów. Nie tylko dwa razy przekazuje tę samą treść, ale nawet dwa razy wykorzystuje ten same element morfologiczny, co prawda w postaciach obocznych: wrac i wrot. Nie ma powodu, aby mówić, że ktoś wraca z powrotem, skoro można powiedzieć, że idzie (biegnie, jedzie, płynie, leci) z powrotem albo że po prostu wraca. Można się spierać o to, czy wszystkie pleonazmy należą do błędów językowych, czy wszystkie mają ten sam ciężar gatunkowy i czy niektórych – jak Pani sugeruje – nie dałoby się usankcjonować w języku potocznym. Cokolwiek jednak powiemy, trzeba się zgodzić, że wracać z powrotem to wyraźna niezręczność językowa. Stanowczo radzę jej unikać, także w mowie potocznej.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!