wręcz a wprost

Szanowni Państwo,
czy jest jakaś różnica, np. dotycząca stopnia formalności, między wyrażeniami wręcz przeciwnie a wprost przeciwnie?
Z wyrazami szacunku,
Stanisław
Nie widzę takiej różnicy. Wprost przeciwnie wydawało mi się częstsze, ale po zajrzeniu do Korpusu Języka Polskiego przekonałem się, że jest wprost przeciwnie (!), a nawet wręcz przeciwnie. To tylko dowód, że nasze odczucia co do względnej czestości użycia poszczególnych wyrazów są zawodne.
Wprost może się kojarzyć z wyrażeniami rzecz prosta, prosta sprawa, w kręgu tych skojarzeń wprost przeciwnie brzmi jak konstatacja prawdy niepodważalnej – nieoczekiwanej dla słuchacza, ale nie podlegającej dyskusji. Wręcz może się zaś kojarzyć z walką wręcz, z zapasami, ze starciem przeciwstawnych racji. Gdyby więc trochę na siłę doszukiwać się różnicy między wprost przeciwnie a wręcz przeciwnie, to można by powiedzieć, że pierwsze z tych wyrażeń odwołuje się do rozumu, a drugie do ciała. Podkreślam jednak, że jest to różnica dość subiektywna, słabo oparta na etymologii, więc gdyby ktoś na moje wywody zareagował emocjonalnym: „Wręcz przeciwnie!”, to wcale bym się nie zdziwił.
Mirosław Bańko, PWN