wreszcie

Czy „wreszcie” lub „i wreszcie” na początku zdania należy oddzielać przecinkiem? Chodzi o przypadki, gdy poprzednie zdania opisują np. jakieś czynności lub cechy i są jakby wyliczeniem. Według https://wsjp.pl/haslo/podglad/18383/wreszcie nie jest to chyba konieczne?

Pozdrawiam

EL

Partykuła wreszcie podkreśla, że wcześniej była mowa o wielu sprawach i zarazem zamyka ich wyliczenie. Wyraz ten ma ustabilizowaną pozycję w wypowiedzeniu lub w ciągu wypowiedzeń – poprzedza ostatni człon szeregu wyliczeniowego. Jeśli wyliczenie stanowi jedno zdanie ortograficzne i wreszcie poprzedza ostatni jego element, przecinka zazwyczaj się nie stosuje, por. np.

  • Stworzył bowiem najpierw niebo, potem ciała niebieskie, ziemię, rośliny, zwierzęta, wreszcie człowieka.

Jeśli wreszcie występuje na początku zdania zamykającego ciąg wypowiedzeń, przecinka także zazwyczaj się nie stawia, por. np.

  • Kazano mi układać jakieś klocki. Potem rozwiązywałem łamigłówki. Następnie zadawano mi szokujące pytania. Wreszcie uznano, że nie nadaję się do szkoły o profilu matematycznym.

Jeśli autor tekstu uzna, że przed ostatnim elementem wyliczenia niezbędny byłby przestanek oddechowy, zazwyczaj stosuje po wreszcie myślnik, por. np.

  • Na statek handlowy, na rybacki, przewozowy, nadbrzeżny, portowy, wreszcie – piracki.
Adam Wolański