wszyscy czy nikt?

Czy można powiedzieć: „Wszyscy nie płacą podatków”, czy też poprawne jest „Nikt nie płaci podatków”? Jakie zasady tu obowiązują i gdzie je można znaleźć?
Pozdrawiam.
Oba zdania są poprawne, ale nie funkcjonują identycznie. Mając na myśli określoną grupę osób, możemy powiedzieć: „Oni wszyscy nie płacą podatków”. Zdanie „Nikt nie płaci podatków” jest odpowiednie wtedy, gdy myślimy o wszystkich ludziach. Ale może ono też odnosić się do sytuacji opisanej poprzednio, np.: „Spośród nich nikt nie płaci podatków”.
Zasady użycia zaimków nie są równie łatwe do opisania jak np. zasady ortografii, dlatego najwięcej o nich można znaleźć w pracach naukowych. Spośród popularnych wydawnictw bodaj Inny słownik języka polskiego PWN ma najbogatszą informację o zaimkach, ale i w nim nie znajdzie Pan gotowej odpowiedzi na swoje pytanie.
Mirosław Bańko