wszystkie piętnaście czy wszystkich piętnaście?

Która forma jest poprawna: „Wszystkie piętnaście państw uczestniczy w…” czy „Wszystkich piętnaście państw uczestniczy w…”?
Obie formy można uznać za poprawne. Kiedy mamy dwie (lub więcej niż dwie) poprawne formy (dodałem w poprzednim nawiasie niż dwie, żeby i w tym zdaniu nie mieć składniowych problemów), zwykle możemy uważać, że są jakieś, choćby małe, różnice znaczeniowe lub przynajmniej stylistyczne między nimi. Tu, gdy mamy wszystkich, czujemy, że bardziej myśli się o poszczególnych państwach, gdy zaś wszystkie – że bliższe to łącznemu ich traktowaniu. W istocie chyba tej różnicy nie ma.
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski