wulgaryzm a inwektywa

Czy takie określenie jak świnia czy suka odnoszone do kobiet są wulgaryzmami, czy „tylko” kolokwializmami? Czy istnieje reguła pozwalająca ściśle odróżnić kolokwializm od wulgaryzmu, czy też każdorazowo decyduje o tym kontekst wypowiedzi – w tym konkretnym przypadku: czy jeśli nadawca językowego komunikatu słowo świnia poprzedzi pozytywnym przymiotnikiem typu piękna (co sugeruje, że zamierzeniem jest komplement), to zmienia to klasyfikację językową?
Świnia i suka nie są wulgaryzmami, lecz inwektywami. Używa się ich, aby kogoś obrazić. Wulgaryzmy natomiast służą wyrażaniu emocji i łamią tabu językowe zakazujące używania tego rodzaju wyrazów, w każdym razie publicznie. Najbardziej znane wulgaryzmy zwykło się w piśmie wykropkowywać, w przekazach dźwiękowych zagłuszać (pip!).
Nie umiem sobie wyobrazić odniesienia pięknej świni do człowieka z intencją inną niż ironiczna. Może prędzej świnko!, prosiaczku! – takich zwrotów można użyć z sympatią, nie muszą one świadczyć wcale o zaburzonych relacjach między ludźmi. Ale Ty moja świnio kochana!? Tu rzeczywiście jest potrzebny kontekst, który takie użycie uprawdopodobni.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski