wybiła godzina

Codziennie mogę usłyszeć, głównie w informacjach telewizyjnych, że minęła lub wybiła np. 20 etc. Właściwie zabawne, ale tak naprawdę nie jestem przekonany, która z tych dwóch (minęła i wybiła) form jest poprawna.
Muszę także przyznać, że bardzo miło zaskoczyła mnie szybkość, z jaką otrzymałem odpowiedź na moje ostatnie pytanie. Dziękuję. Życzę oczywiście szczęścia i wszelkej pomyślności w Nowym Roku.
Łukasz Łukasiewicz
"Wybiła godzina…” mówimy albo w sensie dosłownym, np. „Na wieży zegarowej wybiła dwunasta”, albo przenośnie, np. „Godzina tryumfu wybiła”. Jeśli chodzi o użycie dosłowne, a w pobliżu nie ma zegara wybijającego godziny, to powiedzielibyśmy raczej „Minęła pierwsza” niż „Wybiła pierwsza”.
Mirosław Bańko