wybory o czymś?

Jak oceniają Państwo poprawność składniową tej wypowiedzi: „Ktoś powiedział, że te wybory nie są o tym, czy nasze szkoły są dobrze przygotowane na 1 września dla sześciolatków. Te wybory być może są o tym, czy dzieci 1 września w ogóle pójdą do szkoły”? Czy wybory mogą być o czymś?
Zdaje mi się, że cytuje Pan premiera Donalda Tuska. Nie wiem, czy dokładnie, ale z jego wypowiedzi pamiętam ten kontekst, który zwrócił także moją uwagę.
Wybory o czymś to nie jest zwyczajowy sposób użycia słowa wybory w języku polskim. Można było powiedzieć: „Te wybory nie decydują o tym, czy…” – i tak byłoby poprawnie. W spontanicznym języku mówionym zdarzają się tego rodzaju usterki i nie one są najważniejsze dla oceny tego, czy tekst jest dobrze wygłoszony, przede wszystkim zaś – czy jest przekonujący. Zacytowana wypowiedź premiera Tuska stała się przedmiotem krytyki ze względu na jej dwuznaczną treść, a nie formę. Dwuznaczność wyrządziła jej większą szkodę niż pewna składniowa niezborność.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    W postscriptum mam ochotę dorzucić pewną uszczypliwość. Otóż wybory mogą być o czymś, jeśli traktować je jako spektakl. „O czym są te wybory?\'\' – można by zapytać, tak jak pytamy: „O czym jest to przedstawienie?\'\'. Wszyscy widzimy, że polityka stała się spektaklem albo raczej tasiemcowym serialem, którego kolejne odcinki oglądamy w wieczornych serwisach informacyjnych. Może więc w wypowiedzi premiera Tuska wcale nie było pomyłki, tylko naga prawda?
    MB