wychodzić skądś żywym czy żywy

Czy mówi się: wychodzić skądś „żywym” czy „żywy”? Jak powinno wyglądać to słowo w następującym zdaniu:

Ten ostatni zrozumiał chyba, że jeśli ma wyjść z tej przygody żywy(m), to tylko po trupie napastnika.

Pozdrawiam

W zdaniach typu: Nie każdy wychodził stąd żywy albo Nikt nie wyjdzie stąd żywy mamy do czynienia z tzw. orzeczeniem imiennym, złożonym z łącznika będącego elementem czasownikowym i orzecznika o charakterze imiennym. W tym wypadku łącznikiem jest osobowa forma czasownika wychodzić, a orzecznikiem – przymiotnik żywy. Poza wyjątkowymi sytuacjami przymiotnik w funkcji orzecznika występuje w mianowniku. Z narzędnikiem mamy np. do czynienia w zdaniach, w których łącznikiem jest bezokolicznik w funkcji podmiotu, por. np. [...] lepiej być żywym niż umarłym, choćby udawanym (Olga Tokarczuk).

Adam Wolański