wydaje się być

Dzień dobry,
chciałam zapytać o jedną rzecz – czy wyrażenie wydaje się być najlepszy to faktycznie, jak miałam okazję słyszeć, kalka niemieckiej konstrukcji nawiązująca do zwrotu es scheint zu sein, tym samym niepoprawna forma? A może uznaje się ją równie poprawną, co wydaje się najlepszy?
Pozdrawiam,
Angelika Dudek
Istotnie, taką opinię przekazuje się o interesującym Panią zwrocie. Nie zawsze jednak wydaje się być można zredukować do samego wydaje się. Możliwość taka dotyczy połączeń z przymiotnikiem – por. wydaje się być najlepszym i wydaje się najlepszy – i tu należy dawać pierwszeństwo formie krótszej. Nie ma jednak możliwości zamiany jednej formy na drugą w połączeniach z przysłówkami i wyrażeniami równoważnymi przysłówkom, por. wydaje się być daleko (za horyzontem, kawał stąd).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski