wygłaszanie, recytacja

Dzień dobry. Mam pytanie w sprawie słowa recytacja. Według internetowego słownika języka polskiego oznacza ono wygłaszanie tekstu w sposób artystyczny. Rozumiem, że skoro wygłaszanie, to z pamięci. Czy mam rację? Pytam dlatego, że pewna pani posługiwała się tym słowem, ale w znaczeniu pięknego czytania. Proszę o opinię.

Szanowny Panie,

gerundium wygłaszanie powstało od czasownika wygłosić i oznacza głośne wypowiedzenie jakiegoś tekstu, przy czym nie określa się potencjalnego „źródła” owego tekstu. Można wygłaszać mowy pożegnalne z głowy (z pamięci), jak również wygłaszać odczyty (z kartki lub prezentacji). Podobnie jest z czasownikiem recytować i rzeczownikiem recytacja. Oznaczają one wygłaszanie z pamięci lub wyraziste, pełne ekspresji odczytywanie tekstów poetyckich, prozy artystycznej itp. Łacińskie recitātiō oznacza ‘głośne odczytanie’.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański