wymowa nazwisk

 
wymowa nazwisk
12.07.2010
Witam!
Jak prawidłowo powinniśmy wymawiać nazwiska zaczynające się na Si, np. Simik, Singal, Sieniawa, Sierszeń. Czy s możemy wypowiadać jak [ś]?
Głoska [ś] może być w języku polskim zapisywana jako ś lub si, piszemy np. łosoś, łososia, pierś, piersi, choć w zakończeniu tych wyrazów występuje identyczna spółgłoska miękka. W wyrazach polskich połączenie si oznacza głoskę [ś]. Nazwiska Simik, Sieniawa, Sierszeń muszą być wymawiane z [ś] na początku. Wyjątek mogą stanowić tylko nazwiska obce, np. Sierow [sjerow], Singer [s-inger] lub [zinger]. W związku z tym nazwisko Singal należy raczej wymówić jako [s-ingal], choć – jeśli jest to nazwisko Polaka – nie widzę powodu, żeby się oburzać na wymowę [śingal].
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!