wyrazy o zakończeniu -x

Witam Szanownych Językoznawców.
Jak powinno się odmieniać nazwiska typu Fenix czy Brix i imiona typu Max? Czy przez -x pisane są tylko w mianowniku, a w pozostałych przypadkach, kiedy dochodzą polskie końcówki, w miejsce x pojawia się ks? Jeśli tak, to czy zasada ta dotyczy wszystkich nazw własnych?
Dziękuje i pozdrawiam.
Anna
Zgodnie z uchwałą Rady Języka Polskiego z grudnia 2008 r. możemy pisać zarówno Feniksa, Briksa, jak i Fenixa, Brixa. Oboczność dotyczy nawet miejscownika, piszemy więc np. Feniksie albo Fenixie.
Uchwała RJP odnosi się do wszystkich nazw własnych, a także pospolitych w mianowniku zakończonych literą x. Już za miesiąc będzie ją można znaleźć w nowym wydaniu Wielkiego słownika ortograficznego PWN.
Mirosław Bańko, PWN