wyrazy pospolite od nazwisk

1) Dużą literą piszemy nazwisko autora użyte w znaczeniu dzieła, małą – dzieło firmy (malarz Suzuki stworzył Suzuki, a firma Suzuki tworzy suzuki). Czy wśród językoznawców, np. w PWN czy w RJP, są zwolennicy ujednolicenia tej kwestii? Wolałbym pożyczać stachurę niż Stachurę.
2) Dwie książki Cooka to dwa Cooki. A dwie książki Zoli, Fredry, Witkacego, Hanny Krall, braci Strugackich?
1) Owszem, są, sam do nich należę. Dziś jednak nie da się przewidzieć, jak zostanie unormowana pisownia tego rodzaju.
2) W tego rodzaju wyrażeniach nazwisko autora użyte dla nazwania dzieła jest odmieniane jak niemęskoosobowe rzeczowniki żywotne, toteż można sobie kupić w księgarni dwa Kralle, Mickiewicze itd. W pozostałych podanych przykładach powinno być: dwa Zole, Fredry, Witkace, Strugackie. Formy takie wydają się osobliwe, bo prawdopodobnie są sztuczne (nie spotykane w języku).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski