wyrenderować – wyrenderowany

Szanowny Panie/Pani,

w związku z uwagami recenzenta do słowa „wyrenderowany” chciałbym dowiedzieć się czy jest to słowo dopuszczalne do użycia w opracowaniach naukowych — w szczególności związanych z grafiką komputerową, gdzie zwrot „rendering” jest powszechnie używany.

Według `Słownika języka polskiego PWN` poprawne i zgodne ze słownikiem jest zarówno słowo „rendering”, jak i „renderować” (od którego niejako utworzyłem słowo wyrenderowany/wyrenderować).

W moim opracowaniu słowo to odnosiło się do stworzonego modelu trójwymiarowego — „[...] wyrenderowany model [...]”.

Czy taka konstrukcja jest poprawna i dopuszczalna?

Z poważaniem

Maciej

Czasownik renderować (w zn. ‘przedstawiać informacje zapisane w pliku cyfrowo w określonej, odpowiadającej danemu środowisku formie’) ma swój odpowiednik aspektowy (dokonany): wyrenderować. Jest to czasownik przechodni, a więc tworzy regularnie imiesłów przymiotnikowy bierny, por. np. Piotr wyrenderował obraz wideo – Obraz wideo został wyrenderowany przez Piotra. Pod względem językowym formie wyrenderowany niczego zarzucić nie można.

Adam Wolański