wysłyszeć

 
wysłyszeć
6.04.2010
Szanowny Panie Profesorze!
Czy słowo wysłyszeć można zaliczyć do poprawnej polszczyzny? W internecie pojawia się dużo trafień, ale czy jest ono już notowane przez jakiś słownik?
Przyjrzałem się cytatom internetowym i widzę, że wysłyszeć znaczy w nich mniej więcej tyle, co 'wyłowić słuchem, zwłaszcza mimo towarzyszących temu trudności', por. „Tę subtelną różnicę w brzmieniu trzeba umieć wysłyszeć” albo „Pompa nic nie cieknie, ale ciężko cokolwiek wysłyszeć przy dieslu, bo zagłusza mi wszystko”. Wiele cytatów pochodzi od miłośników muzyki, zajętych jej słuchaniem, nagrywaniem , miksowaniem, samplowaniem itp.
We współczesnych słownikach czasownika wysłyszeć nie znalazłem, a szkoda, bo widać, że jest użyteczny – tak samo użyteczny jak wypatrzyć (wypatrzeć), z którym pozostaje w widocznej analogii. Jest wysłyszeć w słowniku Doroszewskiego, zilustrowany tu dwoma cytatami z XIX wieku. Nie wiem, czy słusznie redakacja oznaczyła go kwalifikatorem gw. (gwarowe), gdyż z cytatów nie wynika to w sposób oczywisty. Przypuszczam natomiast, że taka kwalifikacja mogła wpłynąć na pominięcie czasownika wyszłyszeć w późniejszych słownikach.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego