wysoko czuły, ale wysokoaktywny

Dzień dobry,

bardzo proszę o wyjaśnienie, dlaczego w WSO mamy „wysoko czuły”, ale z kolei „wysokoaktywny”. Z czego wynika różnica w zapisie (rozdzielnie lub łącznie)?

Dziękuję

Zasadniczo wyrażenia, w których pierwszy człon jest przysłówkiem, a drugi przymiotnikiem lub imiesłowem odmiennym określanym przez ten przysłówek, traktuje się jako zestawienia i pisze rozdzielnie. Dlatego m.in. piszemy wysoko czuły, patrz też.: wysoko cielna, wysoko kwalifikowany, wysoko latający, wysoko notowany, wysoko oprocentowany. Niektóre wyrażenia tego typu scaliły się i są obecnie traktowane jako wyrazy pisane łącznie. Stało się tak dlatego, że składniki tych połączeń nie wykazują już doraźnej cechy obiektu, do którego się odnoszą, lecz – niekiedy ze zmianą znaczenia – stanowią o jego trwałej właściwości. Stąd m.in. łączna pisownia przymiotnika wysokoaktywny w odniesieniu do radioaktywności, por. np. określenie terminologiczne proces wysokoaktywny.

Adam Wolański