wystarczyć

Dzień dobry,

czy wystarczy łączy się z dopełniaczem, czy biernikiem? Wystarczy kilkadziesiąt rysunków czy Wystarczy kilkudziesięciu rysunków?

Z poważaniem

Agnieszka

Szanowna Pani,

czasownik wystarczyć ma kilka znaczeń i w każdym z nich występuje w różnych schematach składniowych. W wypowiedzeniu przywołanym w pytaniu aktualizuje się znaczenie ‘stać się dostateczną przyczyną’ i schemat składniowy o postaci: {rzeczownik nieżywotny + wystarczyć (+ żeby ZDANIE) lub (+ do CZEGO)}, por. np.

  • Chwila wystarczyła do wywołania wrzenia na Muranowie.
  • Chwila wystarczyła, by ogień zajął cały budynek.
  • Iskra wystarczyła, by wywołać niespotykaną w historii katastrofę.
  • Jedna iskra wystarczyła do wywołania eksplozji.
  • Najprawdopodobniej ta chwila wystarczyła do skopiowania danych z karty.

Rzeczownik nieżywotny – typu: chwila czy iskra – stanowi w tego rodzaju konstrukcjach podmiot, który zazwyczaj przyjmuje postać mianownikową. W cytowany w pytaniu wypowiedzeniu mamy swoisty podmiot liczebnikowo-rzeczownikowy, w którym zaimek liczebny nieokreślony w mianownikowej formie kilkadziesiąt wymaga od rzeczownika dopełniacza (por. kilkadziesiąt rysunków).

Reasumując, poprawna będzie konstrukcja:

  • Wystarczy kilkadziesiąt rysunków,

por. też:

  • Imponująca liczba trzech i pół tysiąca rysunków wystarczy do podjęcia odbudowy Zamku.
  • Kilka prostych rysunków wystarczy, by przywołać uśmiech na twarzy dziecka.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański