wystawa

Dobry wieczór,
czy poprawny jest zwrot wystawa odbędzie się? Pan od języka polskiego, sprawdzając dziecku w I klasie „ZAPROSZENIE” gimnazjum, uznał go za błąd składniowy.
Dziękuję i pozdrawiam
Włodzimierz Bartczak
Jest to nie tyle błąd składniowy, ile semantyczny, polegający na połączeniu wyrazów niezgodnie z ich znaczeniem. Wystawa nie jest czymś takim, jak mecz lub zebranie, o czym można powiedzieć, że się odbyło. Wystawa to zbiór przedmiotów przeznaczonych do oglądania. Zamiast „Wystawa odbędzie się w…” można powiedzieć np. „Wystawę będzie można oglądać w…” albo „Wystawa zostanie otwarta w…”.
Mirosław Bańko, PWN