wzajemne związki

Panie profesorze,
czy zwrot wzajemne związki to tautologia?
Na to pytanie można odpowiadać dwojako: powołując się na zwyczaj językowy i na logikę, czyli znaczenie słów.
Pierwszy sposób prowadzi do spostrzeżenia, że w NKJP (podkorpus zrównoważony) jest kilkadziesiąt przykładów wzajemnego związku i wzajemnych związków. Druga metoda każe przypomnieć, że w logice nie wszystkie relacje są symetryczne. Czy jedną, czy drugą drogą, dochodzimy zatem do wniosku, że nie ma powodu krytykować wzajemnych związków.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski