wziąć i siąść

Jak właściwie należy wymawiać słowo wziąć? W mowie potocznej spotykamy zarówno końcówkę jak i -ść. Czy obie są dopuszczalne?
Pozdrawiam i życzę sukcesów w 2002 roku wszystkim pracownikom Redakcji.
Iwona Iwona
Dość często słyszy się wymowę [wźąść], której źródłem może być analogia do [śąść]. Jednak wymowa ta nie znajduje oparcia w pisowni ani nie jest aż tak rozpowszechniona, by należało ją uznać za równorzędną. Jedyna poprawna wymowa tego słowa brzmi [wźąńć] (znakiem ą oznaczyliśmy tu o nosowe).
Za życzenia dziękujemy. Mamy nadzieję, że i dla Pani będzie to pomyślny rok.
Mirosław Bańko