wzmóc

Szanowni Państwo,
w żadnym słowniku nie znalazłam słowa wzmożymy, jedynie wzmożemy. Biorąc jednak pod uwagę fakt tak częstego używania słowa wzmożymy, zaczęłam się zastanawiać, czy słowo to nie stało się już lub stanie za chwilę uzusem. Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Beata Anczarska
Względna frekwencja wzmożymy do wzmożemy w polskim internecie wynosi mniej więcej 1 do 2, więc jest dość wysoka. Internet jest jednak zasobem o niewielkim prestiżu i małej wiarygodności, zwłaszcza gdy zarówno forma normatywna, jak i nienormatywna mają w nim zaledwie po kilkaset wystąpień. Poza tym za wzmożemy przemawia analogia do móc, skoro bowiem możemy, a nie możymy, to dlaczego wzmożymy, a nie wzmożemy?
Pytanie zamykające poprzedni akapit potraktowałem jako retoryczne. Ktoś mógłby jednak naprawdę chcieć wiedzieć, skąd przychodzi ludziom do głowy wykolejona gramatycznie forma wzmożymy. Myślę, że i ona jest produktem analogii, tym razem do czasowników typu mnożyć lub złożyć. Fałszywej analogii ulec tym łatwiej, że wzmóc to stosunkowo rzadki czasownik, wymagający pewnej kompetencji językowej. A tej wielu autorom tekstów internetowych po prostu brakuje.
Mirosław Bańko, PWN