x na końcu wyrazu

Witam,
mam pytanie odnośnie słów zaczynających się na literę x. Czy przy odmianie takiego wyrazu przez przypadki obowiązuje taka sama zasada jak przy odmianie wyrazów, które zawierają tę literę, ale nie na początku? Chodzi mi o to, że takie słowa w mianowniku zapisuje się przez x, ale już w innych przypadkach zamienia się x na ks (np. Hortex, Horteksu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli dobrze rozumiem, chodzi o zapis x na końcu wyrazu. Zasady ortograficzne nakazują spolszczenie takiego zakończenia, powinno więc być: D. Horteksu, C. Horteksowi, N. Horteksem, Ms. Horteksie. Jeśli nazwa zostanie zapisana wersalikami (co chyba rzadko się zdarza), końcówkę dopiszemy po łączniku, np. D. HORTEX-u, Ms. HORTEX-ie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski