yakuzowie

Japońska mafia to yakuza (czy Yakuza?). Jak nazywany jej członków, jeżeli koniecznie chcemy ich nazwać bez omawiania i jeżeli taka nazwa istnieje: yakuzi, yakuzowie, jeden yakuz/yakuza, ci yakuza? Na członków mafii włoskiej mówi się po prostu mafiozi [raczej mafiosi – Red.], a nie cosanostrzy czy camorrowie (rzeczywiście wygląda to zabawnie), natomiast spotkałam się z określeniem yakuzowie.

Dziękuję
Agata Gogołkiewicz
Słowa yakuzowie prawie na pewno Pani rozmówcy nie zrozumieją, więc bez omownego określenia i tak się nie obędzie. Kto wie, czy nie lepsze byłoby yakuzi, wymawiane [jakuz-i], a utworzone przez analogię do paparazzi i nazi. Tak czy owak mowa tu o słowach, które mogłyby istnieć, ale nie istnieją lub – by tak rzec – słabo istnieją. My w każdym razie nie mamy dla nich żadnych poświadczeń.
Samo yakuza należałoby pisać małymi literami, skoro tak samo pisze się camorra. Zresztą, jak pokazuje Korpus Języka Polskiego PWN, pisownia yakuza zdecydowanie przeważa.
Mirosław Bańko