z angielska

Było już o formie polsku (http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=14250). Tym razem ciekawość wzbudził wyraz angielska w konstrukcji z angielska (np. wymawiać coś z angielska), który zapewne jest formą przymiotnika angielski (a może przysłówka angielsko?), tylko… jaką?
Wyrażenia typu z cicha, z bliska, z chłopska itp. są pozostałością dawnej, tzw. niezłożonej (inaczej: rzeczownikowej) odmiany przymiotników, która już w XVI w. w polszczyźnie była rzadka. Nie znaczy to, że wszystkie takie formy są stare, niektóre mogły powstać stosunkowo późno na drodze analogii.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski