z i bez

Czy skróty składniowe typu: transformatory z jednym lub kilkoma uzwojeniami albo elementy z lub bez tulei należy traktować jak błąd wymagający korekty redakcyjnej, czy też można je dopuścić w tekstach technicznych, w których takich skrótów jest dużo i są czytelne dla fachowców?
Z wyrazami szacunku,
Andrzej Górecki
Język fachowy lub środowiskowy może mieć własne słownictwo, ale raczej nie powinien się posługiwać własną składnią. Tymczasem przytoczone przez Pana przykłady nasuwają zastrzeżenia natury właśnie składniowej. O ile jeszcze pierwszy z nich można zaaprobować w języku mówionym, o tyle drugi z trudnością daje się wypowiedzieć, bo wymaga położenia akcentu na niekacentowany przecież niesylabiczny przyimek z. Dlatego doradzamy zmianę, np.: transformatory z jednym uzwojeniem lub z kilkoma oraz elementy z tuleją lub bez tulei.
Mirosław Bańko