z kraju i ze świata

Szanowni Państwo!
Czy należy powtarzać przyimki w zdaniach: „Toczą się negocjacje z UE i z górnikami”, „Dzieło to rodziło się w bólu i w cierpieniu”? Niepowtórzenie przyimka może zmienić sens zdania, ale czy tylko w takich wypadkach należy go powtarzać?
Z poważaniem
Anna M.
Powtarzanie przymków w cytowanych zdaniach i analogicznych konstrukcjach nie jest konieczne i ma charakter retoryczny. Jeśli powtórzenie przyimka pomoże uniknąć dwuznaczności w zdaniu, to oczywiście jest pożądane.
Mirosław Bańko