z lewej czy po lewej?

Moje uszanowanie.
Które ze sformułowań jest poprawniejsze: z lewej strony czy po lewej stronie?
Oba wyrażenia są dobre i na ogół wymienne, por. „Przy końcu wsi, z lewej strony drogi, parking i punkt widokowy” i „Po lewej stronie drogi widoczny w dali Las Kabacki”. Gdy jednak pierwsze wyrażenie oznacza kierunek, nie położenie, nie podlega wymianie na drugie, por. „Ostrożnie przesunął językiem z lewej strony ust na prawą” lub „Z lewej strony dobiegał czyjś głos” (cytaty za NKJP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski