z powrotem

Dzień dobry,

chiałem spytać o wyrażenie „z powrotem”.

Ze zdziwieniem zauważyłem, że słowo „spowrotem” nie występuje w słowniku. Mimo to wydaje się, że „z powrotem” i „spowrotem” odnoszą się do różnych sytuacji np. „Spóźniłem się na pociąg i miałem problem z powrotem do domu” oraz „Pracownika przyjęto spowrotem do pracy”. Jeżeli mógłbym otrzymać odpowiedź, skąd taki brak słowa „spowrotem” w słownikach?

Pozdrawiam serdecznie.

Z powrotem to wyrażenie przyimkowe złożone z przyimka i rzeczownika. W polszczyźnie pisze się tego rodzaju wyrażenia zasadniczo rozdzielnie – bez względu na ich znaczenie pierwotne (por. problem z powrotem do domu) lub przenośne. Wyrażenie z powrotem (nie: *spowrotem), które jest stosowane w funkcji przysłówka, ma dwa znaczenia przenośne, por.

  1. ‘znowu, na nowo, od nowa’, np. Wziął się z powrotem do roboty;
  2. ‘w kierunku powrotnym’, np. Chodziła nerwowo tam i z powrotem.
Adam Wolański