za kierownicą – za kierownicę

Tym razem interesuje mnie kierownica – można siąść za kierownicą (za czym, jak za biurkiem), a jak jest z wsiadaniem za kierownicę – czy można wsiąść do samochodu za kierownicę?
Aby prowadzić samochód, zwykle siadamy za kierownicą, nie za kierownicę. Zasadniczo oba wyrażenia są poprawne, ale jest między nimi drobna różnica znaczeniowa – pierwsze mówi o miejscu, w jakim siedzimy, drugie – o ruchu, jaki musimy wykonać, aby się znaleźć w tym miejscu. Przy niektórych czasownikach można mówić tylko o miejscu (np. siedzieć za kierownicą), przy innych tylko o kierunku (np. wskoczyć za kierownicę), są wreszcie takie, które otwierają obydwie możliwości, choć niejednakowo chętnie (np. siąść za kierownicą, rzadziej siąść za kierownicę).
Mirosław Bańko