za pomocą której, na podstawie którego itp.

Witam Państwa!
Mam pytanie dotyczące wyrażeń przyimkowych tworzonych z zaimkiem który. Otóż SPP zabrania przestawiać ich szyku, wyjąwszy takie wyrażenia, jak: za pomocą, na podstawie, na mocy, w braku, w razie. Czy to naprawdę są wszystkie możliwe przypadki? Co np. z wyrażeniem w ciągu którego? Czy należy pisać np. „Żyjemy w okresie, w którego ciągu (…)”?! Albo – zgodnie z SPP – możemy pisać „Nowelizacja, na mocy której (…)”, ale nie wolno już „Nowelizacja, mocą której (…)”?
Wyrażenia wymienione w SPP są przykładowe, nie tworzą więc wyczerpującej listy. Sformułowanie „w okresie, w ciągu którego…” wydaje mi się akceptowalne, chociaż oceniam je jako niezręczne. Wcale nie lepsze byłoby w szyku: „w okresie, w którego ciągu…”. Sądzę, że najlepiej byłoby powiedzieć: „żyjemy w okresie, w którym…”.
Drugie Pana pytanie dotyczy trochę innej sprawy. Coś może nastąpić na mocy czegoś lub mocą czegoś, ale ta druga konstrukcja jest rzadsza. Oto przykład jej użycia: „Czy wolno będzie uczyć o Platonie? A puszczać uczniom na lekcji utwory Czajkowskiego? – nauczyciele mają wątpliwości, po tym, jak ministerstwo edukacji zapowiedziało ustawę o zakazie propagowania homoseksualizmu. Zakaz ma zostać wprowadzony mocą ustawy” (Gazeta Pomorska).
Mirosław Bańko, PWN