zabsorbować czy zaabsorbować?

zabsorbować czy zaabsorbować?
27.06.2013
27.06.2013
Szanowna Poradnio!
Czy istnieje w języku polskim wyraz zabsorbować (pochłonąć)? Spotkałam sie kiedyś ze zwrotem: „Pocisk zabsorbował energię”. Może jednak powinno być: zaabsorbował?
Dziękuję.
W słowniku Doroszewskiego słowo zabsorbować jest – oznaczone jako przestarzałe i odesłane do zaabsorbować. Stamtąd wzięli je scrabbliści, którzy uważają je za dopuszczalne w grze. W NKJP zabsorbować nie występuje, zaabsorbować natomiast ma około 100 wystąpień.
Zasadniczo oba przedrostki można dołączać do czasowników na a-, por. zaangażować i zantagonizować. Gdyby zabsorbować było używane na równi z zaabsorbować, można by się między nimi doszukiwać różnicy funkcjonalnej. Prawdopodobnie sama by się wykształciła, gdyż mówiący oczekują, że za różnicą formy kryje się różnica treści.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
 1. 27.06.2013
  Szanowni Państwo,
  z własnego doświadczenia wiem, że w (mówionym) języku środowiskowym chemików używa się wyrazu zabsorbować (jak również adsorbować – nazwa pokrewnego zjawiska) chyba częściej, niż zaabsorbować – pewnie z uwagi na odczuwaną odmienność znaczeniową tego słowa w kontekście zjawiska fizykochemicznego.
  Z poważaniem
  Łukasz
 2. 27.06.2013
  Tak więc rysuje się różnica: zaabsorbować kogoś, ale zabsorbować lub zaabsorbować coś.
  MB
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego