zachodnia Europa – Europa Zachodnia

zachodnia Europa – Europa Zachodnia
3.09.2004
3.09.2004
Kiedy należy pisać Europa zachodnia, a kiedy Europa Zachodnia? W Nowym słowniku ortograficznym PWN na s. XLI podano wyjaśnienie: „Europa Zachodnia = państwa Europy zachodniej wchodzące w skład UE”. Przeglądając hasło „Europa. Archeologia, historia” w encyklopedii w witrynie PWN, zauważyłam, że określenie Europa Zachodnia stosowane jest, gdy mowa o okresie po 1945. W tekście dotyczącym lat wcześniejszych występuje tylko zachodnia Europa. Czy można to uznać za wskazówkę?
Nazwy Europa Zachodnia użyjemy, wskazując na pewną część Europy, której definicję podaje NSO. O zachodniej Europie powiemy, chcąc nazwać jedną z części kontynentu, wyróżnioną na podstawie położenia geograficznego, wyrażenie to ma szerszy zakres od poprzedniego. Rzeczą nieobojętną jest szyk obu wyrazów, w nazwie dwuwyrazowej przymiotnik najlepiej umieścić po rzeczowniku (jak w tytule porady).
W związku z tym trzeba stwierdzić, że encyklopedia daje wzorzec użycia tych nazw, bo za datę powstania Unii Europejskiej uznaje się rok 1951.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego