zadebiutować

Witam, czy przykładowe zdanie „W Polsce film zadebiutował 5 maja 2022 roku”, jest poprawne? Z góry dziękuję.

Czasownik zadebiutować oznacza nie tylko ‘rozpocząć pracę artystyczną w jakiejś dziedzinie’, lecz także ‘pojawić się gdzieś po raz pierwszy w określonym charakterze’. Pierwsze z przywołanych znaczeń wymaga podmiotu osobowego: {KTOŚ (np. aktor, aktorka, dramaturg, kompozytor, piosenkarz, pisarz, poeta, prozaik, reżyser) + zadebiutować + CZYM (np. powieścią, tomem, tomikiem; filmem, serialem; albumem, piosenką, płytą) + GDZIE (np. w filmie, w kinie, w teatrze, w telewizji, na estradzie, na scenie). W drugim ze znaczeń podmiotem nie musi być człowiek: {KTOŚ/COŚ + zadebiutować + GDZIE i/lub KIEDY}, por. np.

  • Album ten zadebiutował na 1 miejscu na liście Billboard Top 200.
  • Film ten zadebiutował w Toronto na międzynarodowym festiwalu filmów w 2006.
  • Firma ta zadebiutowała na rynku w drugiej połowie 2023 roku.
  • Marka ta zadebiutowała na rynku w 1992 roku.
  • Model ten zadebiutował w 2010 roku, a w 2019 roku został zastąpiony przez Corollę nowej generacji.
  • Pojazd ten zadebiutował w 1935 r. w Berlinie na Targach Automobilowych i Motocyklowych.
  • Samochód ten zadebiutował w rajdowych mistrzostwach świata w 2022 roku.
  • Seria ta zadebiutowała w 1954 roku, gdy wprowadzono pierwszego Mercedesa 300 SL z fabrycznym oznaczeniem W 198.
  • Smartfon ten zadebiutował w Polsce pod koniec 2018 roku, czyli ponad pół roku temu.
  • Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2021 roku.
  • Usługa ta zadebiutowała w Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych w lutym 2022 r.

A zatem pod względem leksykalno-semantycznym zdanie przywołane w pytaniu jest poprawne.

Adam Wolański