żadne z nas

żadne z nas

17.02.2024
17.02.2024

Jestem w grupie, w której są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Chyba nie mogę powiedzieć: „żaden z nas”, bo kobiety się obrażą. Nie mogę też powiedzieć: „żadna z nas”, bo mężczyźni się obrażą. Jak to powiedzieć?

Ktoś mi podsunął, że „żadne z nas”.

Ale żadne jest przecież w rodzaju nijakim, czy na pewno w polskim mieszana grupa przechodzi w rodzaj nijaki? Mógłbym powiedzieć: „żadne z dzieci”, ale to dlatego, że "dziecko" jest rodzaju nijakiego, tymczasem przy „żadne z nas” chyba ani kobieta, ani mężczyzna nie utożsamiliby się z rodzajem nijakim.

Zaimek przymiotny nieokreślony przeczący żaden w rodzaju nijakim wraz z orzeczeniem mającym formę liczby pojedynczej rodzaju nijakiego jest stosowany nie tylko w odniesieniu do rzeczowników w rodzaju nijakim, lecz także do pary (kobiety i mężczyzny) lub grupy składającej się z kobiet i mężczyzn, por.

  • Nie wierzyłem w przygody na jedną noc ani też w miłość od pierwszego wejrzenia. Żadne z nas nie piło alkoholu tego wieczoru, więc możemy winić tylko siebie… Bibiana była boginią.
  • Te dwie osoby w końcu spotkały się twarzą w twarz w Bangkoku i tak zaczęła się nasza wspólna życiowa przygoda. Żadne z nas nie wiedziało, czy ta druga strona, to poważna osoba i czy w ogóle warto się spotkać.
  • Żadne z nas nie jest szczęśliwe, ale żadne z nas nie chce odejść, więc dalej niszczymy się nawzajem, nazywając to miłością.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego