żadne z nas

Jestem w grupie, w której są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Chyba nie mogę powiedzieć: „żaden z nas”, bo kobiety się obrażą. Nie mogę też powiedzieć: „żadna z nas”, bo mężczyźni się obrażą. Jak to powiedzieć?

Ktoś mi podsunął, że „żadne z nas”.

Ale żadne jest przecież w rodzaju nijakim, czy na pewno w polskim mieszana grupa przechodzi w rodzaj nijaki? Mógłbym powiedzieć: „żadne z dzieci”, ale to dlatego, że "dziecko" jest rodzaju nijakiego, tymczasem przy „żadne z nas” chyba ani kobieta, ani mężczyzna nie utożsamiliby się z rodzajem nijakim.

Zaimek przymiotny nieokreślony przeczący żaden w rodzaju nijakim wraz z orzeczeniem mającym formę liczby pojedynczej rodzaju nijakiego jest stosowany nie tylko w odniesieniu do rzeczowników w rodzaju nijakim, lecz także do pary (kobiety i mężczyzny) lub grupy składającej się z kobiet i mężczyzn, por.

  • Nie wierzyłem w przygody na jedną noc ani też w miłość od pierwszego wejrzenia. Żadne z nas nie piło alkoholu tego wieczoru, więc możemy winić tylko siebie… Bibiana była boginią.
  • Te dwie osoby w końcu spotkały się twarzą w twarz w Bangkoku i tak zaczęła się nasza wspólna życiowa przygoda. Żadne z nas nie wiedziało, czy ta druga strona, to poważna osoba i czy w ogóle warto się spotkać.
  • Żadne z nas nie jest szczęśliwe, ale żadne z nas nie chce odejść, więc dalej niszczymy się nawzajem, nazywając to miłością.
Adam Wolański