zaimek anaforyczny

„Rodzic powinien znać statut przedszkola. Określa on zarówno wszystkie prawa, jak i obowiązki”. Czy użycie zaimka on jest poprawne? Do którego rzeczownika się on odnosi: do rodzica czy do statutu? Czy istnieje reguła, że gdy w zdaniu są dwa rzeczowniki tego samego rodzaju (podmiot i dopełnienie), to zaimek w zdaniu następującym odnosi się do podmiotu?
Magda
Zaimek anaforyczny – taki jak on – odnosi się w zasadzie do ostatniego rzeczownika zgodnego z nim co do liczby i rodzaju, w cytowanym zdaniu – do słowa statut. Na pozór więc wszystko jest w porządku. Ponieważ jednak rodzic jest od zaimka niewiele dalej niż przedszkole, tekst może nasuwać trudności w zrozumieniu i wymaga krótkiej refleksji. Byłoby łatwiej czytelnikowi, gdyby autor napisał np.: „Rodzic powinien znać statut przedszkola. Określa się tu zarówno wszystkie prawa, jak i obowiązki”.
Mirosław Bańko, PWN