zajechać, zajeździć, zajeżdżać

Często spotykam się z formą „zajechać” używaną zamiast „zajeźdźić” w kontekście intensywnego zużywania przedmiotów. Czy jest to uznawane za błąd językowy, czy może być akceptowalne jako mniej formalna alternatywa?

Mamy w języku polskim dwie pary czasowników różniących się aspektem: zajechać – zajeżdżać (pochodne od: jechać – jeździć) oraz zajeździć – zajeżdżać (pochodne od: jeździć). Wszystkie te formy w polszczyźnie potocznej oznaczają ‘długie i intensywne używanie czegoś, co prowadzi do wyeksploatowania tej rzeczy, jej całkowitego zużycia’, por. np.

  • Zajechał silnik na śmierć.
  • Zajeździł ze trzy motocykle.
  • Trzy kolejne swoje samochody zajeżdżał na amen.
  • Zajeżdżone ciężarówki poszły na złom.
Adam Wolański