zajmować, konfiskować

Szanowni Państwo,
Po raz kolejny zwracam sie z zapytaniem. Tłumaczę tekst odnośnie wynajmu jachtów. Proszę o odpowiedź, jak poprawnie wyrazić się w sytuacji, kiedy ktoś nieprawnie korzysta z jachtu (choć wcześniej go wynajął). Wtedy najemca konfiskuje jacht czy też zajmuje jacht?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam,
Agnieszka Posavec
Gdy sprawcą czynności jest jakaś władza, np. komornik lub urząd celny, to czasowniki zająć i skonfiskować są synonimiczne. Właściciel jachtu nie jest przedstawicielem władzy, więc nie powiedzielibyśmy, że skonfiskował jacht. Raczej, że go zajął.
Mirosław Bańko