zakopianka czy Zakopianka?

Szanowni Państwo,
w archiwum znalazłem informację, że Zakopianka w znaczeniu 'droga Kraków – Zakopane' pisze się wielką literą. Słownik ortograficzny PWN podaje zaś pisownię małą literą. Chciałbym zatem zapytać, czy nie można by uznać pisowni słownikowej i tym samym pisać: zakopianka, berlinka, odrzanka czy gierkówka. Dodam, że częściej spotykam pisownię małą literą.
Chciałbym jeszcze zapytać, czy poprawne są zapisy gazociąg północny i gazociąg jamalski. Dziękuję.
Problem polega na tym, czy podany wyraz jest nazwa własną (napisalibyśmy Zakopianka), czy tylko wyrazem należącym do słowotwórczej kategorii tzw. nosicieli cech (powinniśmy w takim razie pisać zakopianka). I za jednym, i za drugim przemawiają istotne argumenty, toteż jestem za uznaniem obu wariantów zapisu za właściwe. Wyrobieni użytkownicy języka nie powinni mieć istotnych problemów z zapisem tej formy i podobnych.
Gdybym sam miał wybierać, pisałbym od wielkich liter: Zakopianka, Berlinka, Odrzanka, Gierkówka.
Pozostałe zapisy również mogą występować w dwu wariantach: gazociąg północny, gazociąg jamalski lub Gazociąg Północny, Gazociąg Jamalski. I tu za lepsze uznaję zapisy od wielkich liter.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski