załącznik do czegoś

Dzień dobry,

w mojej pracy często spotykam się z załącznikami. Jakiej formy używać: „załącznik jakiegoś dokumentu” (np.: załącznik protokołu, załącznik wiadomości) czy „załącznik do jakiegoś dokumentu” (np.: załącznik do protokołu, załącznik do wiadomości)?

Pozdrawiam

Zbigniew

W starannej polszczyźnie przywołany w pytaniu rzeczownik występuje w schemacie składniowym: załącznik + do czegoś, por. załącznik do dokumentu, do instrukcji, do listu, do poczty elektronicznej, do podania, do protokołu, do regulaminu, do rozporządzenia, do umowy, do wniosku, do zarządzenia. W normie użytkowej dopuszcza się połączenia typu: załącznik dokumentu, formularza, maila, pliku, poczty, wiadomości.

Adam Wolański